Požár s lehkou rázovou vlnou

AKTUALIZACE – 2. listopadu ve večerních hodinách podlehl ve vinohradské nemocnici jeden ze zaměstnanců svým zraněním. Dovolte nám vyjádřit upřímnou soustrast rodině a jeho přátelům. Společnost Explosia je připravena v této těžké životní situaci poskytnout rodině veškerou potřebnou podporu. Soustrast všem blízkým vyjádřil i vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Dnes, 1. listopadu 2019, po 7. hodině ranní došlo ve jednom z našich výrobním objektů k zahoření střelného prachu. Při této nehodě byli čtyři zaměstnanci vážně zraněni. Zásah podnikových hasičů skončil necelou hodinu po propuknutí požáru, místo nehody si převzala Policie České republiky a zástupci báňského úřadu. Provoz společnosti, vyjma dotčené budovy, nebyl omezen, škody na majetku budou předmětem dalšího šetření. Na místo dorazil také vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, aby se osobně seznámil s podrobnostmi nehody.

 

 

 

 

 

Explosia v Security magazínu

Naše společnost se dostala do aktuálního vydání časopisu Security magazín. Kam se posunula výroba trhavin a střelivin za posledních třicet let? Jaké úspěchy jsme v poslední době zaznamenali? To vše a mnohen víc si můžete přečíst zde.

Detekční souprava DETEX získala na veletrhu zlato

Mezinárodní bezpečnostní veletrh IDET konaný v květnu v Brně přinesl společnosti Explosia zisk ocenění Zlatý IDET NEWS. Novinářskou cenu získal v kategorii detekčních prostředků DETEX, souprava určená k odhalování výbušnin.

DETEX v sobě nese šest základních činidel, díky kterým je možné zjistit, jestli zkoumaný vzorek obsahuje chemické látky potřebné k výrobě výbušniny. Pro úspěšné provedení důkazů je zapotřebí správně nanést vzorek testované látky na kolečko stěrového papíru, který je součástí sady DETEX. Na něj se z kapací lahvičky nanesou dvě kapky prvního činidla. Objeví-li se ihned nějaké zabarvení, jsou přítomny stopy výbušniny. Neobjeví-li se žádné zabarvení, přidá se z dalších dvou lahviček další činidlo. Stejným způsobem se postupuje při hledání dalších možností zneužití výbušných látek. Nový DETEX je určen například pro menší letiště a logistická centra. Ocenění Zlatý IDET NEWS získala

Explosia po dvou letech (v roce 2017 za Desintegrátor).

Výbuch mostní konstrukce

Dnes kolem 13. hodiny se v areálu společnosti Explosia udála nehoda, při které došlo k výbuchu mostní konstrukce na málo frekventovaném úseku cesty mimo výrobní objekty společnosti. Podle prvotního šetření a pátrání na místě si nehoda nevyžádala žádné oběti na životech, nedošlo ani ke zranění osob. Provoz společnosti byl částečně omezen v blízkém okolí místa nehody z preventivních důvodů. Na místě zasahovala místní jednotka hasičů a také HZS Pardubického kraje. Příčina nehody zatím není známá a bude předmětem dalšího vyšetřování.