Chemie pomáhá! A Explosia s ní!

Nová, a především povedená, kampaň Svazu chemického průmyslu Chemie pomáhá dělá reklamu chemii. Pomáhá aktivně rozvíjet debatu o prospěšnosti chemie současné společnosti a podílu tohoto oboru na řešení nejrůznějších výzev zítřka. Zapojilo se do ní mnoho firem působících v oblasti chemického průmyslu. Její tváří se stala také Explosia.

Chemie nepatří mezi nejoblíbenější předměty studentů základních škol, ovšem i oni si dříve či později uvědomí důležitost tohoto oboru, jehož objevy a vynálezy formovaly moderní společnost dneška. Platforma Chemie pomáhá je proto příspěvkem do debaty o smyslu a poslání chemie pro naši dobu. Explosia, coby firma aktivně působící v rámci Svazu chemického průmyslu ČR, se plně hlásí k etickým normám a závazkům globální iniciativy Responsible care. Zároveň si uvědomuje svoji odpovědnost za budoucí technologický rozvoj, ochranu životního prostředí a kvalitu vzdělávání nových generací tam, kde jsme doma – v České republice. Chceme proto využít všech možností, které náš obor nabízí, ve prospěch naší země i její konkurenceschopnosti ve světě. I proto jsme se zapojili do této kampaně. Jsme přesvědčeni, že chemie pomáhá zkvalitňovat lidem životy, chránit životní prostředí a zároveň naplňovat potenciál naší země tak, abychom se v praktickém využívání moderních technologií mohli měřit s těmi nejlepšími.

Hlavní sdělení kampaně je ale jednoduché i pravdivé zároveň – chemie pomáhá lidem i planetě. Explosia se stala jednou z tváří kampaně, když se do projektu zapojila prezentací svých dvou produktů, které pomáhají zvyšovat naši bezpečnost. Jedná se Semtex Desintegrátor, určený k likvidaci podezřelých zavazadel například na letištích, a o detekční soupravu Detex, která pomocí chemie odhaluje osoby, jež přišly do kontaktu s výbušninou. Věříme, že chemie pomáhá, a pomáhat bude i do budoucna.

Více o celé kampani se dozvíte zde.

Veletrh IDET opět nabídl setkání z očí do očí

Moravská metropole hostila na začátku října mezinárodní veletrh IDET. Setkání předních výrobců a prodejců vojenské a bezpečnostní techniky se konal již pošestnácté, a nechyběla na něm samozřejmě ani Explosia.

Tradičně vysoká účast na našem stánku potvrzuje, že naši obchodní partneři mají zájem o setkávání se zástupci Explosie. Veletrh totiž nabízí nejen možnost přátelského shledání, ale především dává možnost diskutovat jak obchodní, tak i technické záležitosti. „Naši obchodníci i odborníci absolvovali během tří dnů několik desítek schůzek, které mají za cíl co nejlépe pochopit potřeby našich zákazníků tak, abychom na ně mohli jako společnost reagovat. Proto považujeme účast na veletrzích tohoto typu za nezbytnou, obzvlášť, jedná-li se o veletrh domácí,“ vysvětluje předseda představenstva společnosti Explosia Radomír Krejča. Stánek Explosie byl především přehlídkou speciálních výrobků, pozornost na sebe poutaly například Semtex Desintegrátor, určený pro boji proti terorismu, Semtex Razor, ohebná kumulativní nálož sloužící k řezání kovů, anebo celospalitelné moduly, o kterých se hodně hovoří s ohledem na nákup děl Caesar do české armády. Mezi významné hosty, kteří na stánek Explosie zavítali, se zařadil i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, pod jehož ministerstvo Explosia spadá. „Zajímal se například o to, zdali je Explosia připravena na dodávky modulů pro českou armádu, či jestli se nám daří plnit finanční plán letošního roku. Jsem rád, že jsme na oba zmiňované dotazy mohli reagovat kladně,“ dodává Radomír Krejča. Veletrh IDET se koná vždy jednou za dva roky, další ročník by se tak měl uskutečnit v roce 2023.

Druhou vlnu epidemie jsme zvládli, hlásí Explosia

Současná doba koronavirová se nás dotýká na mnoha frontách, ať už jde o omezení setkávání se s lidmi, nákupů nebo sportovních a kulturních akcí. Dopad má situace kolem nemoci Covid-19 také na výrobní podniky, které se snaží své zaměstnance před nákazou chránit a tím tak zajistit plynulý chod výroby. Naše společnost šla v boji proti epidemii odvážnou, i když finančně náročnou cestou a zdá se, že jsme uspěli. Alespoň zatím.

Už první vlna epidemie na jaře letošního roku k nám přinesla mnohá opatření. Mezi první patřilo zvýšení hygieny v podobě užívání dezinfekce rukou a zajištění roušek pro zaměstnance. Na jejich výrobu byli dokonce někteří zaměstnanci vyčleněni a ušito jich bylo více než šest set. „Ochota některých pracovníků, sehnat materiál na jejich výrobu ve svém volném čase, byla úžasná,“ oceňuje přístup podřízených předseda představenstva Explosie Radomír Krejča. I díky opatřením, ke kterým se brzo přidal například zákaz návštěv nebo práce na home office u zaměstnanců, kde to bylo možné, se podařilo první vlnu ustát bez jakéhokoliv omezení provozu společnosti.

Druhá vlna epidemie, která nabrala na síle na začátku podzimu, vyzkoušela naši připravenost naplno. Firma zavedla již vyzkoušená opatření, ovšem zvyšující se nárůst nakažených vně i uvnitř společnosti ukazoval, že tentokrát je potřeba přidat další opatření. Těmi se staly PCR testy zaměstnanců, na které jsme objednali specializovanou laboratoř. „Jakmile jsme měli u zaměstnance podezření, že by mohl být nakažen, protože měl i sebemenší příznaky, nebo se v jeho okolí pohyboval někdo, kdo měl nákazu potvrzenou, zaplatili jsme mu test“, popisuje Radomír Krejča. Naši bezpečnostní technici okamžitě trasovali dotčené zaměstnance a zajišťovali bezproblémový, a především bezpečný průběh testování, čímž se podařilo vytvořit zhruba třídenní náskok oproti hygienickým stanicím, které náš přístup následně ocenily. Společnost se díky testování a rychlému trasování podařilo před větším šířením nákazy uchránit a až na menší organizační záležitosti nebyla výroba epidemií dotčena. „Byť nás testy stály více než dvě stě tisíc korun, vydaných peněz nelitujeme, protože zdraví a bezpečí našich zaměstnanců jsou u nás na prvním místě“, uzavírá příběh druhé vlny předseda představenstva Explosie.

Odborníci v současné době varují už před možnou třetí epidemiologickou vlnou. V případě, že se jejich prognózy naplní, s přispěním našich zaměstnanců jsme připraveni jí opět vzdorovat.

Výjimečný rok 2020

Vstoupili jsme do roku, který je pro naši společnost výjimečný, kulatý a rozhodně hodný ohlédnutí se. Explosia totiž oslaví 100 let od jejího vzniku. 23. března roku 1920 byla totiž na ustavující valné hromadě založena Československá akciová továrna na látky výbušné Praha, v roce 1934 přejmenovaná na Explosia. Jejím úkolem bylo především zabezpečit obranyschopnost nově vzniklého státu. Hned první generální ředitel, generál Ing. Otakar Husák, byl postavou, která velmi významně určila směřování továrny. Továrny, která i po sto letech patří k významným hráčům ve světě výbušnin. Čeká nás rok, ve kterém se můžeme těšit nejen na oslavy staletého výročí, ale také rok, ve kterém hodláme hrát i nadále důležitou roli v oblasti výroby trhavin a bezdýmého i černého prachu. Věříme a těšíme se, že rok 2020 se stane důležitým rokem v existenci továrny, a že vkročení do druhé stovky jejího života bude provázeno úspěchy a radostí.

Požár s lehkou rázovou vlnou

AKTUALIZACE – 2. listopadu ve večerních hodinách podlehl ve vinohradské nemocnici jeden ze zaměstnanců svým zraněním. Dovolte nám vyjádřit upřímnou soustrast rodině a jeho přátelům. Společnost Explosia je připravena v této těžké životní situaci poskytnout rodině veškerou potřebnou podporu. Soustrast všem blízkým vyjádřil i vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Dnes, 1. listopadu 2019, po 7. hodině ranní došlo ve jednom z našich výrobním objektů k zahoření střelného prachu. Při této nehodě byli čtyři zaměstnanci vážně zraněni. Zásah podnikových hasičů skončil necelou hodinu po propuknutí požáru, místo nehody si převzala Policie České republiky a zástupci báňského úřadu. Provoz společnosti, vyjma dotčené budovy, nebyl omezen, škody na majetku budou předmětem dalšího šetření. Na místo dorazil také vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, aby se osobně seznámil s podrobnostmi nehody.