Prezident Petr Pavel v Explosii

Vzácná návštěva dorazila 21. května 2024 do pardubické Explosie. V rámci své cesty po Pardubickém kraji navštívil významného výrobce výbušnin prezident České republiky Petr Pavel spolu s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou. Nezůstal jen na zdvořilostní kávu s vedením společnosti, ale vypravil se také do výroby.

Takové okamžiky se zapisují do historie, neboť nebývají každý den. 21. května 2024 pomyslnými branami Explosie projela prezidentská kolona a z černé limuzíny vystoupil nejvyšší představitel českého státu, prezident Petr Pavel. Na návštěvu společnosti Explosia měl vyčleněnou hodinu. Během ní se setkal s vedením společnosti, ale navštívil také výrobu. Součástí prezentace bylo také představení plánů na rozvoj společnosti, které znamenají pro pardubického výrobce výbušnin investice na úrovni dvou miliard korun.Panu prezidentovi jsme představili portfolio výrobků naší společnosti a také ho seznámili s plány na rozšíření výrobních kapacit v následujících letech. Jsme rádi, že si při své cestě Pardubickým krajem vybral k návštěvě právě naši společnost“, říká generální ředitel Kamil Dudek. Sám prezident Petr Pavel si pak pochvaloval především možnost nahlédnout přímo do výroby. V Explosii doprovodil prezidenta republiky také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, coby zástupce vlastníka společnosti.

Využití příležitostí trhu přineslo Explosii rekordní zisk

V roce 2022 dosáhl pardubický výrobce výbušnin zisku před zdaněním 198 milionů korun. V tom loňském pokračoval v úspěšném trendu a navýšil ho na 284 milionů při obratu 1,42 miliardy. Plány pro letošní rok jsou neméně ambiciózní, i když Explosia bojuje s limitující kapacitou výroby. Na jejím navýšení se již také pracuje.

Explosia finančně roste od roku 2019 a pravidelně posouvá hranici zisku. K tomu loňskému přispěl především celosvětově zvýšený zájem o energetické materiály, tedy výbušniny. „Největší poptávka je samozřejmě po střelném prachu. Abnormální zájem vnímáme také u celospalitelných hnacích náplní, což souvisí s válkou na Ukrajině. Do válkou zasažené oblasti jsme poslali buď napřímo nebo zprostředkovaně zboží, jehož hodnota dosahuje necelé pětiny obratu společnosti. Pozadu za prachy a hnacími náplněmi ovšem nezůstává ani prodej trhavin,“ říká k číslům roku 2023 předseda představenstva Radomír Krejča. Krom vojenské oblasti, které se v současné době daří především z výše uvedených důvodů, přispívá k dobré kondici Explosie výrazně i oblast výroby pro civilní sektor. Zde Explosia produkuje velké množství průmyslových trhavin, přes úsek Fospol pak nabízí komplexní služby při těžbě v kamenolomech. Nedílnou součástí výroby jsou také speciální produkty, které využívají například speciální jednotky policie nebo armády. Velkou konkurenční výhodou Explosie je zázemí vlastního výzkumného ústavu, neboť právě díky němu může pardubický výrobce výbušnin nabídnout zákazníkům kvalitu vlastních výrobků opřenou o historickou zkušenost. Výzkumný ústav průmyslové chemie slaví v letošním roce 70. výročí existence. Takovou zkušeností se nemůže chlubit žádný jiný výrobce výbušnin, ať již v rámci České republiky nebo i celé Evropy. „Úkolem našich výzkumníků není jen vývoj, ale také například malovýroba některých speciálních produktů dle požadavků zákazníků nebo služby analytických laboratoří a zkušeben,“ vysvětluje generální ředitel Explosie Kamil Dudek.

Cílem roku 2024 je dosažení vyššího zisku při udržení stávajícího obratu, neboť jak již bylo zmíněno, limitujícím faktorem jsou výrobní kapacity. Jednoduché to nebude, neboť do hry vstupuje například sílící tlak na zvyšování mezd, nebo rozhodnutí magistrátu města Pardubic, na jehož základě razantně stoupne daň z nemovitosti pro některé průmyslové podniky sídlící právě v Pardubicích. „Zatím je to poměrně nová informace, uvidíme, o jakou částku se bude jednat přesně, ale dle našich odhadů půjde o skok ze zhruba 8 milionů korun někam ke 20 milionům, a to už je slušná položka ve finančních plánech,“ doplňuje informace místopředseda představenstva Pavel Mareček. Rok 2024 bude dle plánů vedení společnosti především ve znamení investic. Explosia dlouhodobě trpěla podinvestovaností, ale v současnosti jsou do zvýšení bezpečnosti a rozšíření kapacity výroby investovány stovky milionů korun. Přispět k navýšení výroby a tedy uspokojení velké poptávky po celospalitelných hnacích náplních má i dotace ve výši 10 milionů eur z Evropské komise, o kterou se Explosia ke konci roku 2023 ucházela, a která jí byla v březnu roku letošního schválena. „Zisk této dotace považujeme za velký úspěch, byť je pro náš rozvoj vhodnou, nikoliv však zásadní finanční injekcí,“ říká Kamil Dudek. Celkově totiž Explosia plánuje do roku 2026 proinvestovat až dvě miliardy korun.Podle předpokladů vedení společnosti může současná poptávka vysoce převyšující možnosti celosvětové výroby trvat klidně i deset let po skončení války na Ukrajině. „I proto je v Explosii nyní posilována především výroba bezdýmných prachů a celospalitelných hnacích náplní, investice se ovšem týkají také dalších oblastí výroby výbušnin a jejich výzkumu i vývoje,“ uzavírá ohlédnutí za rokem 2023 a výhled do budoucna generální ředitel Explosie Kamil Dudek.

Pardubická Explosia získala čtvrtmiliardový grant od Evropské komise, výrazně navýší výrobu.

Téměř trojnásobný nárůst výroby bezdýmných sférických prachů a více než dvojnásobek celospalitelných hnacích náplní pro velkorážovou munici. To jsou plány na navýšení výroby v pardubické Explosii. Pomůže jí s tím také její úspěch v programu ASAP Evropské komise určeném na podporu výroby munice v Evropě. V rámci něj EK vyčlenila balík celkem 500 milionů eur a Explosia z něj v konkurenci evropských zbrojovek obdržela maximální možnou podporu 10 milionů eur.

„Vývoj ruské agrese proti Ukrajině jasně ukazuje, že Evropa potřebuje zabrat ve výrobě munice a já jsem rád, že česká Explosia v tom bude hrát výraznou roli. Zároveň chci ocenit Evropskou komisi za tuto iniciativu, která pomůže posílit bezpečnost nás i našich spojenců,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Proto také velmi podporuji plány vedení společnosti Explosia na navýšení výrobní kapacity u nejdůležitějších typů munice.“

Plány firmy Explosia na navýšení výroby jsou reakcí na zvýšenou poptávku po její produkci, která postupně roste od roku 2020. Šlo především o zájem po bezdýmných prachách. Už před čtyřmi lety proto začala pracovat na investičních plánech, které by umožnily tuto poptávku naplnit. „Rozjeli jsme výrobu naplno, ale se začátkem války na Ukrajině se ukázalo, že poptávka vysoce převyšuje výrobní kapacity, proto jsme aktivovali plány na výstavbu nové výrobní linky,“ popisuje generální ředitel firmy Explosia Kamil Dudek. Zatímco investice Explosie v předchozích letech se pohybovaly ročně kolem 100 milionů korun, v roce 2023 už vystoupaly na 200 milionů, pro letošní rok je v plánu proinvestovat téměř 320 milionů a celkově chce nejvýznamnější český producent výbušnin proinvestovat do roku 2026 až dvě miliardy korun.

Kam peníze půjdou

První oblastí, na kterou budou využity právě finance z programu Evropské komise zvaného ASAP, je výroba celospalitelných hnacích náplní pro velkorážovou munici. „Kapacita výroby celospalitelných modulů je v současnosti 80 tisíc kusů ročně, od roku 2027 bychom chtěli dosahovat výroby až 200 tisíc kusů ročně,“ vysvětluje předseda představenstva a finanční ředitel Radomír Krejča. Druhou oblastí, kam půjdou investované peníze pouze z vlastních zdrojů, je výroba bezdýmných sférických (kuličkových) prachů. „Zde bychom chtěli od roku 2026 navýšit výrobu na téměř trojnásobek. Ze stávajícího množství 450 tun bychom se rádi v budoucnu pohybovali na úrovni 1200 až 1500 tun dle typu vyráběných sférických prachů,“ přidává konkrétní čísla Radomír Krejča. Investice jsou dlouhodobého charakteru a nelze očekávat, že by se proces dal nějak uspíšit. „Oslovujeme společnosti, které jsou schopny postavit nám výrobní zařízení na míru, ale buďme upřímní, nejsou jich desítky, abychom si mohli vybírat. Výroba výbušnin je navíc velmi specifická a na prvním místě je bezpečnost, proto musíme postupovat s maximální opatrností,“ říká k postupu při realizaci investic výrobní ředitel Explosie Pavel Mareček.

Unijní projekt ASAP vychází z Aktu na podporu navýšení výroby dělostřelecké munice a raketových střel v Evropě. V souvislosti s válkou na Ukrajině se totiž ukázaly stávající výrobní kapacity jako nedostatečné, cílem projektu proto je podpořit rozvoj evropského obranného a bezpečnostního průmyslu. „My jsme se projektu ASAP začali věnovat hned po jeho zveřejnění, na podkladech pro žádost pracovalo mnoho lidí napříč naší společností, jsem proto velmi rád, že komise vyhodnotila naši žádost jako vhodnou k maximální možné podpoře,“ komentuje úspěch v projektu generální ředitel Explosie Kamil Dudek.

Ředitel Dudek také upozorňuje, že při hodnocení úspěchu v projektu ASAP nelze při navyšování výrobních kapacit spoléhat jen na peníze a z nich pořízené nové stroje. Souběžně s investicemi jedná vedení Explosie také o dodávkách surovin tak, aby byl dlouhodobě zajištěn jejich dostatek i po realizaci plánovaných investičních akcí. „Jednání vedeme jak se stávajícími dodavateli v rámci ČR nebo Evropské unie, tak také s těmi potencionálními i mimo EU,“ popisuje aktivity kolem dodávek surovin Kamil Dudek. Další kapitolou jsou pak lidské zdroje. Vedení Explosie chce stavět navýšení výroby na zkušenostech stávajících zaměstnanců, které hodlá doplnit o několik desítek nových pracovníků. Do hry o navyšování výrobních kapacit vstupují ještě další faktory, jako je legislativa nebo bezpečností limity. Problematiku navyšování kapacit výroby v rámci bezpečnostního průmyslu tedy nelze vztahovat pouze na finanční a technické zajištění, ale komplexně a především s ohledem na bezpečnost.

Explosia posiluje pozici unikátního výrobce výbušnin

Pardubice, 14. listopadu 2023 – Více než sto let výroby výbušnin a přesně sedmdesát let vlastního výzkumu, to je pardubická Explosia. Podnik, který dlouhé roky trpěl podinvestovaností a i kvůli ní nedokázal naplno využívat příležitostí trhu. Dnes je to společnost s rekordními zisky stojící na základech jedinečného výzkumu, kvalitních zaměstnanců a spolehlivých výrobků.

Rok 2023 v číslech

Účetně ještě rok 2023 není celkově uzavřený, hodnotit se tedy dá zatím pouze předběžně, přesto i odhady výsledku hospodaření Explosie za poslední rok naznačují, že si společnost vede na výsost dobře. V roce 2022 atakovala v zisku před zdaněním 200 milionů, jen těsně zůstala pod ní. „Předpokládáme, že v letošním roce tuto hranici překonáme. O jakou částku, to ukážou obchodní případy ze závěru roku, až se promítnou do účetnictví,“ říká k letošním číslům generální ředitel Explosie Kamil Dudek. Co do obratu si chce oproti předchozímu roku Explosia opět o něco polepšit a v ideálním případě se pohybovat kolem 1,3 mld. korun.

Co stojí za úspěchem

Obchodní úspěchy Explosie by se bez hlubšího zamyšlení daly zjednodušeně připsat válce na Ukrajině, neboť do válkou zasažené oblasti poslala buď napřímo nebo zprostředkovaně zboží za více než 200 milionů korun. Jenže při bližším zkoumání zjistíme, že čísla hospodaření se začala zvedat již pár let před napadením Ukrajiny, z velké části byl zájem o produkty pardubického výrobce výbušnin zapříčiněn celosvětově zvýšeným zájmem o střelné prachy. Významnou roli sehrála také restrukturalizace společnosti a nastavená úsporná opatření. „Rozhodli jsme se zaměřit na produktové skupiny s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou například bezdýmné prachy Lovex, plastické trhaviny Semtex nebo celospalitelné hnací náplně, a ukázalo se to jako správné rozhodnutí,“ vysvětluje Radomír Krejča, předseda představenstva a finanční ředitel. Daří se také v oblasti civilní, kde Explosia produkuje velké množství průmyslových trhavin, přes úsek Fospol pak nabízí komplexní služby při těžbě v kamenolomech. Dalším důležitým faktorem současného úspěchu je také zázemí vlastního výzkumného ústavu, neboť právě díky němu získává Explosia velkou konkurenční výhodu – žádný výrobce podobných produktů těm z Explosie, v rámci České republiky, ba dokonce ani Evropy, nemůže nabídnout takové zázemí odborníků, jako právě pardubická Explosie, a to přesně sedmdesát let.

Věda a výzkum

Výzkumný ústav průmyslové chemie (VÚPCH) vznikl k prvnímu lednu roku 1954. Od začátku bylo jeho úkolem nejen bádat na poli vývoje výbušnin, ale především být odborným dohledem výroby a inovátorem v oblasti střelivin a trhavin. „Žádný český ani evropský výrobce výbušnin a střeliva nedokáže nabídnout takové zázemí odborníků jako právě pardubická Explosie,“ konstatujete ředitel VÚPCH a současně generální ředitel celé Explosie Kamil Dudek. Úkolem jeho podřízených je nejen vývoj, ale také například malovýroba některých speciálních produktů dle požadavků zákazníků nebo služby analytických laboratoří a zkušeben. Výzkumný ústav průmyslové chemie dal světu mnohé odborníky v oblasti výbušnin, je nedílnou součástí Explosie a i díky němu má Explosia tak silné postavení na trhu.

Jak to vidí dál

V současnosti je zásadním úkolem vedení společnosti, zajistit její rozvoj. Jak bylo zmíněno hned v úvodu, „stará“ Explosia byla dlouhé roky investičně silně podhodnocována, v současnosti jsou do zvýšení bezpečnosti a rozšíření kapacity výroby investovány stovky milionů korun. „Jsou to investice, které se v celkovém výčtu budou pohybovat na úrovni jedné miliardy korun a potrvají dva, tři i více let, Explosia z nich ale může následně těžit i desítky roků,“ říká Radomír Krejča, do jehož gesce spadají právě i investice. Podle předpokladů představenstva společnosti může současná poptávka vysoce převyšující možnosti celosvětové výroby trvat klidně i deset let po skončení války na Ukrajině. „I proto je v Explosii nyní posilována především výroba bezdýmných prachů a celospalitelných hnacích náplní, investice se ovšem týkají také dalších oblastí výroby výbušnin a jejich výzkumu i vývoje,“ doplňuje své kolegy z vedení společnosti místopředseda představenstva a zároveň výrobní ředitel Pavel Mareček. Explosia se těmito kroky snaží dokázat nejen, že má své místo na mapě světových výrobců výbušnin, ale že v rámci výbušinářského odvětví, je také významným hybatelem trendů.

Do Explosie se vrací pozice generálního ředitele

Explosia má za sebou čtyři roky ozdravného procesu, kterým pardubického výrobce výbušnin provedlo tříčlenné představenstvo. Nyní, když se společnosti daří, chce dát svému vedení jasnou tvář. Proto Explosia obnovuje post generálního ředitele, který má být vůdčí osobností všech šesti set zaměstnanců.

Explosia prochází úspěšným obdobím, za loňský rok utržila jednu a čtvrt miliardy korun a dosáhla zisku téměř 200 milionů Kč. Vyvrcholilo tak čtyřleté období reorganizace, které mělo za cíl Explosii přivést do kondice. „Toto období si vyžadovalo komplexní zapojení všech členů vedení, fungovali jsme jako tým a věříme, že jako tým budeme pracovat i nadále“, vysvětluje předseda představenstva Radomír Krejča. Přesto se společnost rozhodla posunout se o něco dále. „Pro tak významného hráče na trhu vývoje a výroby výbušnin, je bezesporu vhodné, aby měl v čele výraznou osobnost, neboť tím získá i tvář. Proto představenstvo společnosti na svém pondělním jednání rozhodlo o obnovení pozice generálního ředitele,“ popisuje Radomír Krejča.

Do této funkce byl s okamžitou platností jmenován stávající člen představenstva Ing. Kamil Dudek, Ph.D. „S Explosií jsem spojil celý svůj dosavadní pracovní život, znám dobře její silné stránky, ale také místa, kde má rezervy. Věřím, že společnou prací jsme schopni dosáhnout nejlepších výsledků“, řekl nově zvolený generální ředitel Kamil Dudek. Kamil Dudek vystudoval Katedru teorie a technologie výbušnin na pardubické univerzitě a v roce 1997 nastoupil do Explosie. Od roku 2018 je také ředitelem Výzkumného ústavu průmyslové chemie a řadí se mezi největší odborníky na vývoj a výrobu výbušnin v naší zemi. „Věříme, že právě on je správnou osobností se silnou vazbou na historii, současnost i budoucnost Explosie, a že přispěje k jejímu dalšímu rozvoji,“ vysvětluje důvod rozhodnutí Radomír Krejča.